Bethlehem College

Staff



Academic Deans

Responsibility Name Code
Year 10 & 11 Helen Pye PYE
Year 12 Andrea McLean MCA
Year 13 Miriam McFarlane MFM
International Esther Blears BLE

Pastoral Deans

House Name Code
Aylward Dan Clarke CKD
Brown Max Cason CSM
Carmichael Susi Jansen JSS
Hudson-Taylor Suzanne Todd-Mckeown TOS
Scott Ray Hodson HDR
Tarore Nathan Hockly HCN
International Miriam Allsopp ALM

Directors

Position Name Code
Director of International Ilati Vukona VKI
Director of Pastoral Gavin Hodges HSG
Director of Learning Support Lisa Higgins HGL
Director of e-Learning Mike Shorter SRM
Director of Sports Clint Reha REC
Director of Performance Music Mal Brady BYM


Junior Secondary Team Leaders

Responsibility Name Code
Year 7 Mike Thompson TMM
Year 8 Sue Baker BKS
Year 9 Stephen Armstrong AMS
International Rene Sjardin SJR


Junior Secondary Core Classes

Year 7

Name Class Code
Ari Baker 7BKA
Shane Reade 7RDS
Mike Thompson 7TMM
Monique Roser 7RRM
Rachael Wood 7WDR
John Wilson 7WSJ


Junior Secondary Core Classes

Year 8

Name Class Code
Sue Baker 8BKS
Peter Brown 8BRP
Sheena Brewer 8BWS
Julie Russell 8RSJ
David Medley 8MDD
Stephanie Taylor 8TLS


Junior Secondary Core Classes

Year 9

Name Class Code
Stephen Armstrong 9AMS
Mike Goddard 9GOM
Ben Russell (class ex Bridget Morgan) 9MGB
Liz McPherson 9MPL
Diana Raleigh 9RGD
Rene Sjardin 9SJR
Madeleine Lambert 9LAM


Junior Secondary Core Subjects - other teachers

Name Code
Debbie Ardern ARD
Debbie Bridge BDD
Mohini Bhan BHM
Ronel Cloete CLR
Louisa Du Plooy DPL
Hannelie Freeman FMH
Sharon Gauld GDS
Lisa Higgins HGL
Hannah Higham HIH
Susan Hotta HOS
Priscilla Hay HYP
Shelley-Anne Kim KMS
John Mudge MDJ
Bridget Morgan MGB
Kaye Miller MLK
Liz McPherson MPL
Craig Shepherd SHC
Rene Sjardin SJR
Elize Terblanche TBE
Felicia Warner WRF


Junior Secondary (Year 7-9) Options

Name Code
Linda Anderson ADL
Daniela Brown BRD
Mal Brady BYM
Judith Crosbie CRJ
Stephen Crowther CWS
Ray Hodson HDR
Greg Haumaha HMG
Nathan Horner HNT
Susan Hotta HOS
Delwyn Hyslop HPD
Daniel Hermann HRD
Alison Hassett HTA
Susi Jansen JSS
Andrea McLean MCA
Frances Riddell RLF
Chelsea Roper RPC
Rene Sjardin SJR
Joella Skilleter SKJ
Hamuera Tamihana TMH


Careers

Name Code
David Dyer DYD
Kim Tapper TAK


Counselling

Name Code
Gavin Hodges HSG
Wendy Bowen-Graham BOW
Leith Thompson TAK

Library

Name Code
Sheila Little LIS
Elize Bertram BEE
Sharon Armstrong ARH

Art

Name Code
Daniela Brown BRD
Stephen Crowther CWS
Frances Riddell RLF
Joella Skilleter SKJ


Biology

Name Code
Rob Ardern ARR
Priscilla Hay HYP
Helen McKoy MKH


BC Chapman

Name Code
Lisa ʻAlofi AFL
Philip Brown BWP
Tracey Dillner DLT
Sylvia Edwin EDS
Delwyn Isaacs ISD
Janene Joll JLJ
Andy Morton MTA
Katie Peden PDK
Robyn Parkinson PKR
Emma Procter PRE
Derk Schepers SCD
Rebecca Shrimpton SNR
Angie Stevenson STA
Bryan Walford WLB
Hazel Warnes WRH


Chemistry

Name Code
Miriam McFarlane MFM
Craig Shepherd SHC
Elize Terblanche TBE


Christian Studies

Name Code
Charlotte Bartrum BTC


Commerce

Name Code
Nathan Hockly HCN
Michelle Johnstone JHM
Helen Pye PYE


Correspondence

Name Code
Mohini Bhan BHM


Drama

Name Code
Linda Anderson ADL
Susi Jansen JSS


eLearning

Name Code
James Brown BRJ
Dan Ness NED
Mike Shorter SRM


English

Name Code
Miriam Allsopp ALM
Stephen Armstrong AMS
Esther Blears BLE
Hayley George GEH
Mike Goddard GOM
Liz McPherson MPL
Sarah Philip PHS
Diana Raleigh RGD
Joella Skilleter SKJ
Melissa Smith SMM


ESOL

Name Code
Kaye Miller MLK
Gemma Tong TNG


International

Name Code
Miriam McFarlane ALM
Esther Blears BLE
Kaye Miller MLK
Rene Sjardin SJR
Lisa Smith SML
Gemma Tong TNG
Ilati Vukona VKI


Languages

Name Code
Susi Jansen JSS
Andrea McLean MCA
Rene Sjardin SJR
Hamuera Tamihana TMH


Learning Support

Name Code
Lisa Higgins HGL
Miriama Smith SIM


Mathematics

Name Code
Debbie Bridge BDD
Mohini Bhan BHM
Heidi Cason CSH
Louisa Du Plooy DPL
Kim Du Toit DTK
Hannelie Freeman FMH
Susan Hotta HOS
Michelle Johnstone JHM
Shelley-Anne Kim KMS
John Mudge MDJ
Felicia Warner WRF


Music

Name Code
Glenese Blake BLG
Amy Borrows BWA
Mal Brady BYM
Catherine Graham GHC
Lis Hanna HNE
Nathan Horner HNT
Maria Kapa KPM


Nutrition & Health

Name Code
Judith Crosbie CRJ
Delwyn Hyslop HPD
Alison Hassett HTA
Kaye Miller MLK

Physical Education

Name Code
Andrew Bartrum BTA
Charlotte Bartrum BTC
Daniel Clarke CKD
David Dyer DYD
Mike Pierce PCM

Physics

Name Code
Ronel Cloete CLR
Helen McMullen MMH

Primary

Year 1

Name Code - Room
Amanda Aandewiel ANA - A5
Fay Dickie DCF - A8
Cristy Drake DRC - A6
Tarryn Pratt PRT - A2
Lorraine Ransley RNL - A1

Primary

Year 2

Name Code - Room
Charlotte Bayliss BYC - B2
Miriam Hadfield HDM - B3
Sue Martin MTS - B4

Primary

Year 3

Name Code - Room
Jan Billings BGJ - D3
Jane Phelps PPJ - D2
Jonathan Silby SLJ - C1

Primary

Year 4

Name Code - Room
Stef Hendra HNS - C2
Rebecca Cowman CWR - D1
Maureen Giles GSM - D4

Primary

Year 5

Name Code - Room
Laura Jackson JCL - E3
Corine Marsden MRC - C3
Nikola Patrick PTN - E1

Primary

Year 6

Name Code - Room
Carol Simms-Cook SCC- E4
Leonie Manson MNL - E2
Vicky Nelson NLV - C4

Science

Name Code
Debbie Ardern ARD
Rob Ardern ARR
Tessa Beswick BET
Ronel Cloete CLR
Sharon Gauld GDS
Lisa Higgins HGL
Hannah Higham HIH
Priscilla Hay HYP
Miriam McFarlane MFM
Helen McKoy MKH
Helen McMullen MMH
Craig Shepherd SHC
Elize Terblanche TBE

Social Science

Name Code
Beryl Bishop BSB
Garith Farr FRG
Stuart Manners MNS
Liz McPherson MPL
Jess Moore MRJ
Suzanne Todd-Mckeown TOS

Technology

Name Code
Max Cason CSM
Stephen Crowther CWS
Nathan Hockly HCN
Ray Hodson HDR
Greg Haumaha HMG
Susan Hotta HOS
Daniel Hermann HRD
Alison Hassett HTA
Chelsea Roper RPC

Year 10 Core - English, Maths, Science, Social Studies

Name Code
Miriam Allsopp ALM
Stephen Armstrong AMS
Rob Ardern ARR
Heidi Cason CSH
Kim Du Toit DTK
Garith Farr FRG
Hayley George GEH
Hannah Higham HIH
Priscilla Hay HYP
Shelley-Anne Kim KMS
Stuart Manners MNS
Liz McPherson MPL
Jess Moore MRJ
Sarah Philip PHS
Craig Shepherd SHC
Melissa Smith SMM
Suzanne Todd-Mckeown TOS

Year 10 Options

Name Code
Linda Anderson ADL
Judith Crosbie CRJ
Stephen Crowther CWS
Nathan Hockly HCN
Ray Hodson HDR
Greg Haumaha HMG
Nathan Horner HNT
Daniel Hermann HRD
Michelle Johnstone JHM
Susi Jansen JSS
Andrea McLean MCA
Helen McKoy MKH
Frances Riddell RLF
Chelsea Roper RPC
Rene Sjardin SJR
Hamuera Tamihana TMH